Slovenská pivovarnícka mapa má nový prírastok a dá sa povedať, že unikátny. Brány totiž otvoril pivovar Nilio. Ten bude nezvyčajný tým, že svoju produkciu orientuje hlavne na nealkoholické pivo. Takýmto zameraním bude vyčnievať nielen na Slovensku, ale v celom regióne.
VARENIE AKO VÝSKUM
A pivovar Nilio sa môže pochváliť zaujímavým príbehom, ktorý je spojený s jeho vznikom. Jeho hlavným aktérom je Juraj Vongrej. Jeho cesta k pivu bola trocha iná ako v prípade iných pivovarníkov.
„K pivu ako takému som sa dostal úplne náhodou. Študoval som odbor biotechnológia na STU na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie,“ začína rozprávanie pre portál oPive Juraj. Ten sa už od prvého ročníka venoval štúdiu produkcie karotenoidných pigmentov.
Ide o napríklad betakarotén obsiahnutý v mrkve. „Ale my sme ho vyrábali za pomoci rôznych druhov kvasiniek,“ vysvetľuje pivovarník. Už pre skončením školy začal rozmýšľať, čo ďalej.
„Ako sa blížil koniec štúdia začal som mať obavu o uplatnenie na slovenskom trhu práce. V odbore biotechnológie sme oproti okolitým štátom pozadu a celkovo sú chemici na Slovensku podhodnotení a nemajú moc priestoru na kariérny rast,“ vysvetľuje Juraj.
PRIJAL VÝZVU
Impulz mu dala docentka Daniela Šmogrovičová, ktorá patrí medzi slovenské pivovarnícke kapacity. Študentom spomenula, že sa môžu uchádzať o prácu v pivovare, ktorý bude zameraný len na výrobu nealkoholického piva.
„Ak by šlo o klasický minipivovar zameraný na alkoholické pivo ponuku by som asi nezvažoval, lebo priamo tento predmet ma moc nezaujímal,“ vysvetľuje Juraj.
Ten absolvoval pohovor a nastúpil do projektu, ktorého výsledok bol otázny. Najprv ešte praxoval v pivovare Liptovar, aby sa následne pustil do neľahkej úlohy. „Po nejakom čase mi investori kúpili malú 50-litrovú várňu a tri 50-litové CKT tanky, kde som začal prvé pokusy s cieľom výroby nealka,“ približuje pivovarník.
Prvé pokusy dopadli tak, že pivo malo dve percentá alkoholu. K výsledku – 0,5 percenta alkoholu sa dopracoval po takmer dvoch rokoch. „Na pivo som sa nepozeral moc ako sládok, ale ako chemik, je to proste len zdroj cukrov a dusíka. Úspech bol ešte ďaleko, musel som zistiť ako pivo zastabilizovať, samozrejme pasterizátor je základ, ale pri nealku je vysoké riziko postkontaminácie,“ naznačuje.
ĎALŠIE CIELE
K cieľu sa dopracoval aj za pomoci profesora Milana Čertíka. „Ten mi často poradili, keď sa vyskytlo niečo s čím som si nevedel poradiť. Je škoda, že na Slovensku takéto prepojenie štúdia a praxe, nie je ešte také ako v zahraničí,“ rozmýšľa nahlas.
A kto je investorom, ktorý stojí za projektom Nilio? „Pivovar sa vybudoval za pomoci majiteľov kaviarne Arch caffe , ktorí mi dali veľké možnosti na experimenty,“ hovorí Juraj a jedným dychom dodáva, že za vybudovaním a výberom technológie stojí hlavný sládok pivovaru U Ábela Igor Richtárik.
Názov Nilio je slovnou hračkou. „Názov je zložený zo slov Nicholas (Ni) Liptov (li) a O ( 0%),“ vysvetľuje sládok. Ide o produkčný pivovar, ktorého ročná kapacita je aktuálne nastavená na 350 hektolitrov piva.
Zameranie na nealko vysvetľuje sládok logicky. „Podľa nás na našom trhu chýbalo nealkoholické pivo, ktoré bude chuťovo blízko alkoholickému pivu. Je to diera na trhu, ktorú sme chceli zaplátať,“ vysvetľuje smerovanie.
V ponuke je tak aktuálne napríklad nealko APA či tmavé nealko. Okrem toho však môžete natrafiť aj na ich štýl IPA či klasickú desiatku.
ROZŠIROVANIE NA CESTE
A kde môžete ich pivo kúpiť? „Naše pivo sa predáva zatiaľ v Arch caffe, Streč caffe, Lodenica caffe, v pivovare U Ábela, v Liptovare, v prevádzkach Gatto matto a samozrejme nesmiem zabudnúť na skvelú prevádzku krčma Váh v Liptovskom Mikuláši,“ prezrádza Juraj.
Pivo by však malo byť postupne dostupné aj na ďalších miestach. „Postupne nás oslovujú pivotéky a ďalšie podniky, dúfame teda, že naše pivo kúpite časom v každom kúte Slovenska,“ naznačuje Juraj.
Plány na ďalšie obdobie sú jasné. „Každý producent dúfa, že sa záujem zvýši, čiže zvýšenie produkcie a expanzia aj do zahraničia. Ďalej máme naplánované aj iné výskumné produkty, ale to je zatiaľ ešte tajomstvo,“ uzatvára tajomne rozprávanie Juraj Vongrej.