English

Kto by si to ešte pred pár rokmi pomyslel. Podobný titulok by v nedávnej minulosti vyzeral skôr ako názov sci-fi článku o ďalekej budúcnosti. A pritom stačilo tak málo, zmena dopravného zákona, úprava zaužívaných návykov a nealko pivo sa vyhrieva na výslní záujmu médií a v neposlednom rade aj konzumentov.

Ale poďme po porade, aby sme sa trochu zorientovali:

Nebolo tomu tak však vždy.
V dobe svojho vzniku –  v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, bolo Pito / inač v dnešnej dobe úspešná značka/, prvé nealkoholické pivo u nás v Československu. Tento výrobok bol takým malým outsiderom medzi pivami.
A to nielen čo do objemu produkcie, ale aj čo do, ako by sa dnes povedalo –  imidžu.
Pito bolo nielen stredom posmešných poznámok kvôli svojej chuti, ale všeobecne kvôli prevládajúcemu názoru, že pivár jednoducho podobný nápoj do pusy nevezme. Pri predstave, že by ortodoxný pivár mal prehltnú čo len hlt nealko piva, sa radšej trikrát prežehnal a šupol si pred jazdou desinku a s nádejou, že nestretne zeleného s balónikom, vyrazil na cestu ohrozovať životy iných

Situácia sa však začala meniť po revolúcii. V tom období celková klíma v spoločnosti prehodnocovala prístup životu, aj v vrátane konzumácia nealkoholického piva. Trendy určujúce správnu životosprávu, možnosť cestovať, širšia škála výrobkov na trhu, to všetko so sebou prinieslo zmeny, ktoré sa premietli aj do prístupu Slovákov k pivu. Bolo to nielen objavovanie sveta piva pivných špeciálov, dovezených z  „pivovyspelých“ krajín ako je Belgicko či  Anglicko, ale hlavne  začali ľudia objavovať skryté chute a kvalitu nápojov práve v nealkoholických pivách.

Aká súčasná pozícia nealko piva na Slovensku a aký je v súčasnosti  trend ?

Podľa Jany Shepperd, prezidentky Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, je kľúčovým faktorom v náraste spotreby nealko piva meniaci sa životný štýl Slovákov a rastúci záujem o produkty z kvalitných prírodných surovín. „Nealkoholické pivo sa stáva čoraz obľúbenejšou alternatívou pre aktívnych ľudí, ktorí v meniacom sa životnom štýle vítajú nealkoholické verzie obľúbeného nápoja počas športovania, šoférovania, turistiky, či pri iných príležitostiach,“

Za každým kvalitným produktom sa skrýva silný príbeh

Ako by povedal klasik, uvariť nealkoholické pivo, ktoré si zachová všetky dôležité chute, vône, štruktúru – To je veľká vec !
A určite sa tento zázrak nestane z rána do večera – teda pokým si neprejdete rehoľou skúšania, kombinovania, omylov, výhier, prehier či pre investorov, dlhodobo zaparkovaných investícií do výskumu výroby nealko piva.