Pivovar Nilio

K pivu ako takému som sa dostal úplne náhodou. Študoval som odbor biotechnológia na STU na fakulte FCHPT. Od prvého ročníka som sa venoval štúdiu produkcie karotenoidných pigmentov (napr. betakarotén, ktorý je v mrkve), ale my sme ho vyrábali za pomoci rôznych druhov kvasiniek. Po ukončení bakalárskeho štúdia som pokračoval v štúdiu na tej istej fakulte a uberal sa smerom výskumu optimalizácie fermentácie za účelom zvýšenia produkcie spomínaných pigmentov. Ako sa blížil koniec štúdia, začal som mať obavu o uplatnenie na slovenskom trhu práce. V odbore biotechnológie sme oproti okolitým štátom pozadu a celkovo sú chemici na Slovensku podhodnotení a nemajú moc priestoru na kariérny rast.

Na jednej prednáške pani doc. Ing. Daniely Šmogrovičovej, PhD. bola spomenutá ponuka práce v pivovare, ktorý bude zameraný na produkciu nealkoholického piva. Ak by šlo o klasický minipivovar zameraný na alkoholické pivo, ponuku by som asi nezvažoval, lebo priamo tento predmet ma moc nezaujímal. Následne som po nejakom čase absolvoval pohovor, bol oboznámený so zámerom projektu a naskočil som do niečoho, kde bol úspešný výsledok otázny. Po štátniciach som nastúpil na prax do pivovaru Liptovar, kde ma naučili základné úkony práce s technológiou pivovaru, HACCP a mal som možnosť priamo sa stretnúť so surovinami a to čo som počúval na prednáškach som videl aj v reále. Po nejakom čase mi investori kúpili malú 50 l várňu a 3  50 l CKT , kde som začal prvé pokusy s cieľom výroby nealka. Prvé výsledky boli, a pokusy priniesli pivo s 2% alkoholu. Hneď mi bolo jasné, že dosiahnutie cieľa vyrobiť pivo pod 0,5 % alkoholu bude náročné. Trvalo takmer 2 roky, kým sme dosiahli 0,5 %. Na pivo som sa nepozeral moc ako sládok, ale ako chemik. Je to proste len zdroj cukrov a dusíka. Úspech bol ešte ďaleko, musel som zistiť, ako pivo zastabilizovať, samozrejme pasterizátor je základ, ale pri nealku je vysoké riziko postkontaminácie. Veľkú vďaku pociťujem aj k mojej Alma mater  a tímu prof. Ing. Milana Čertíka, PhD., ktorí mi často poradili, keď sa vyskytlo niečo, s čím som si nevedel poradiť. Je škoda, že na Slovensku takéto prepojenie štúdia a praxe nie je ešte také ako v zahraničí. Nakoniec sa vybudoval pivovar za pomoci majiteľov kaviarne arch caffe, ktorí mi dali veľké možnosti na experimenty. Za vybudovaním a výberom technológie stojí hlavný sládok pivovaru U ábela Ing. Igor Richtárik, ktorý ma zasvätil do pivovarníctva.

Názov Nílio je spojený s regiónom, kde je pivovar situovaný, a tým je Liptovský Mikuláš. Názov je zložený zo slov Nicholas (Ni) Liptov (li) a O ( 0%).

Sme produkčný pivovar, ktorý zásobuje pivom hlavne svoje prevádzky, ktorými sú Arch caffe, Lodenica caffe a Streč caffe, avšak  po spustení Instagramu sa nám obzory rozširujú v podstate sami, keďže sme prvý pivovar, ktorý je zameraný 90% na nealkoholické pivo. Kapacita pivovaru je zatiaľ okolo 350 hl ročne, avšak v najbližšej dobe plánujeme výrobu rozšíriť.

A prečo nealko? Podľa nás na našom trhu chýbalo nealkoholické pivo, ktoré bude chuťovo blízko alkoholickému pivu. Je to diera na trhu, ktorú sme chceli zaplátať 

😉

Naše pivo sa predáva zatiaľ v Arch caffe, Streč caffe, Lodenica caffe, v pivovare U ábela, v Liptovare, v prevádzkach Gatto matto a samozrejme nesmiem zabudnúť na skvelú prevádzku Krčma Váh v Liptovskom Mikuláši, s ktorou máme perfektnú spoluprácu a odoberá pivá z celého Slovenska. Postupne nás oslovujú pivotéky a ďalšie podniky, dúfame teda, že naše pivo kúpite časom v každom kúte Slovenska.

A plány do budúcna? No, hádam každý producent dúfa, že sa záujem zvýši, čiže zvýšenie produkcie a expanzia aj do zahraničia. Ďalej máme naplánované aj iné výskumné produkty, ale to je zatiaľ ešte tajomstvo 

🙂